حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

شنبه, ۱۹ خرداد , ۱۴۰۳ ساعت تعداد کل نوشته ها : 388×
شنبه ۱۹ خرداد ۱۴۰۳ , ۰۳:۵۵:۴۲
یک اعدام و چند نکته!
۲۱ آذر ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۵
شناسه : 1775
بازدید 404
3
محسن شکاری، اغتشاشگری که به چنگ قانون گرفتار شده بود، صبح روز پنج‌شنبه اعدام شد.
ارسال توسط : منبع : https://www.farsnews.ir
پ
پ

حسین شمسیان: محسن شکاری، اغتشاشگری که به چنگ قانون گرفتار شده بود، صبح روز گذشته اعدام شد.

درباره این اقدام قوه قضائیه – که واکنش‌های متفاوتی به دنبال داشت – چند نکته عرض می‌کنم:
۱- اقدام قوه، کاملاً قانونی و در مقابل اقدام شخص معدوم، مصداق بارز محاربه بود. برخی که می‌کوشند اتهام او را به زخمی‌ کردن و وارد کردن خراش و… تقلیل دهند، یا قصد فهمیدن ندارند و همسو با جبهه دشمن حرف می‌زنند یا از قانون بی‌اطلاعند.
۲- سلاح‌ کشیدن در جامعه و ایجاد رعب و وحشت، به‌تنهایی و بدون نیاز به هیچ جرم دیگری، مصداق محاربه است و قانون به آن تصریح دارد.
۳- اینکه برخی، اقدام محسن شکاری را «ترساندن مأموران» می‌دانند و نه ترساندن مردم! نشانه بی‌سوادی و جهل به مبانی قانون است، حتی اگر استاد دانشگاه و وکیل دادگستری باشند! و اگر بی‌سوادی در کار نباشد، اغراض و اهداف دیگری را باید در نظر گرفت.
این‌ها چیزهایی است که یک دانشجوی سال‌های اول کارشناسی حقوق در درس‌هایش می‌خواند.
۴- در جرم محاربه، قتل و زخم و … ملاک نیست. ملاک ارعاب یعنی ترساندن و ترسیدن مردم و ایجاد ناامنی در محیط است که در ماده ۲۷۹ قانون مجازات اسلامی به روشنی ذکر شده: «محاربه، عبارت از کشیدن سلاح به قصد جان، مال یا ناموس مردم یا ارعاب آن‌هاست، به‌نحوی که موجب ناامنی در محیط گردد». ماده به توضیح بیش‌تری نیاز ندارد بخصوص این قسمت آخر یعنی «به نحوی که موجب ناامنی در محیط گردد». کدام عاقلی است که معتقد نباشد قمه عریان در دست یک جنایتکار، موجب ترسیدن مردم و ایجاد ناامنی می‌شود!؟ اگر کسی معتقد است که حمله فرد قمه به‌دست، موجب رعب نمی‌شود و به «انگیزه‌سازی» برای جنایتکاران مشغولند، خوب است یک شب آن‌ها و خانواده‌شان را با چند قمه‌ به‌ دست وحشی مواجه کنند، اگر نترسیدند و قالب تهی نکردند، می‌شود انگیزه دیگری برای جانی در نظر گرفت! اما حقیقت این است که این اقدام جانی، در هر شرایطی موجب رعب و وحشت مردم می‌شود و در این نمی‌توان شکی داشت.
۵- بعضی‌ها به سرعتِ صدور و اجرای این حکم ایراد می‌گیرند و آن را دلیلی بر ناعادلانه‌ بودن آن می‌دانند حال آنکه تأخیر و تعجیل در رسیدگی قانونی معنایی ندارد، مهم، رعایت آیین دادرسی و انطباق حکم با موازین قانونی است که در این فقره، از اقرار صریح متهم و بازسازی صحنه جرم تا شهادت شهود و تصاویر و … جایی برای انکار باقی نگذاشته و از قضا باید از سرعت عمل و حقیقت‌جویی دستگاه قضائی تشکر کرد و انتظار داشت در همه پرونده‌ها چنین باشد.
۶- فراموش نکنید، عمده کسانی که الان هیاهو راه انداخته‌اند، همان‌هایی هستند که در ماجرای قتل عمد توسط نوید افکاری و اقرار صریحش، هشتگ #نه‌_به‌_اعدام راه انداخته بودند! گویی با هر حق‌طلبی و عدالت‌خواهی مخالفند!
۷- و در آخر، افزون بر تصریح قانون، مطالبه عمومی مردم برای برخورد با برهم‌زنندگان نظم و امنیت، پشتوانه اقدام مؤثر‌ و به‌موقع قوه قضائیه است.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.